fbpx

Apie sandarumo testą

Sandarumo testas – tai tyrimas, kurio metu nustatomas pastato sandarumo lygis ir aptinkamos nesandarios jo vietos. Sandarumo testas būtinas naujai statomo namo pridavimui. Namo sandarumas – vienas iš svarbiausių kokybiško ir ekonomiško namo rodiklių ir yra tiesiogiai susijęs su šildymo kaštais patiriamais žiemą. Sandarumo testas – šiuo metu moderniausias ir tiksliausias būdas aptikti statybos defektus ir įvertinant langų bei durų pagaminimo, užsidarymo ir sumontavimo kokybę. Testas atliekamas laikantis tarptautinio standarto LST EN ISO 9972:2015 “Šiluminės pastatų charakteristikos. Pastatų pralaidumo orui nustatymas. Ventiliatorinis slėgių skirtumo metodas”.

Trumpai kaip atliekamas sandarumo testas

Sandarumo testas atliekamas su pučiančių durų (angl. blower door) įranga. Teleskopinis metalinis durų rėmas yra įstatomas į vienas iš namo išorinio įėjimo durų, apgaubiamas orui nelaidžia skraiste, kurioje įstatomas galingas ventiliatorius. Ventiliatoriaus pagalba tarp namo vidaus ir išorės sukuriamas slėgio skirtumas ir kompiuterinės programos pagalba fiksuojami oro srauto pratekančio per ventiliatorių ir slėgio skirtumo tarp pastato vidaus ir išorės parametrai.

Sandarumo testas turi būti atlikas:

 • visų paskirčių naujai pastatytiems A, A+ ir A++ energinio naudingumo klasių pastatams.
 • C ir B klasės pastatams, kurių projektavimas ir (ar) statyba finansuojama Lietuvos
  Respublikos ir (ar) Europos Sąjungos biudžeto lėšomis;

Pagal STR 2.01.02:2016 "Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas" C, B, A, A+ arba A++ energinio naudingumo klasės pastatai (jų dalys) turi būti suprojektuoti, kad jų sandarumas pagal LST EN ISO 9972:2015 [3.19] sandarumo bandymo sąlygų reikalavimus, esant 50 Pa slėgių skirtumui tarp pastato vidaus ir išorės, neviršytų jiems nustatytų verčių. Sandarumo testą, namo pridavimui, turi atlikti Nacionalinio akredituotos biuro akredituotos laboratorijos.

Namo sandarumo lygį apsprendžia namo oro apykaitos koeficientas n50 . Jis nusako, kiek kartų, per valandą, dėl name esančių nesandarumų pasikeičia visas jame esantis oras, prie 50 Pa slėgio skirtumų tarp pastato vidaus ir išorės. Oro apykaitos koeficientas yra santykinis dydis. Jis apskaičiuojamas oro kiekį kubiniais metrais per valandą (prie 50 Pa slėgių skirtumo tarp pastato vidaus ir išorės) dalinant iš vidinės pastato kubatūros.

Kada turi būti atliekamas sandarumo testas?

Sandarumo testas daromas baigtame statyti pastate, prieš atliekant pastato energinio naudingumo sertifikavimą. Labai svarbu sandarumo testą atlikti prieš sumontuojant lubas ar gipsines sienas, nes šioje statybų stadijoje dar lengva pašalinti aptiktus nesandarumus. Pastato sandarumas turi būti išmatuotas ne anksčiau nei vieni metai iki energinio naudingumo sertifikavimo.

Kokioje statybų stadijoje atliekamas galutinis sandarumo testas?

Galutinį sandarumo testą pastate galime atlikti, kai baigti visi statybos darbai, kurie gali pabloginti namo sandarumo lygį. Pavyzdžiui:

 • Gipso laikančiųjų profilių tvirtinimas prie perdangos per garo izoliacinę plėvelę gali pakenkti namo sandarumo lygiui.
 • Rekuperacinės sistemos ortakių tvirtinimas prie lubų ar išvedimas virš namo perdangos gali pakenkti namo sandarumo lygiui.
 • Natūralios ventiliacijos ortakio, gartraukio ortakio, dujų katilo kaminėlio, rekuperacinės sistemos oro iš lauko paėmimo ir šalinimo ortakių montavimo išorinėse sienose darbai gali pakenkti namo sandarumo lygiui.

Dėl tinkamos statybų stadijos atlikti sandarumo testą Jūsų name galite pasikonsultuoti su mūsų darbuotojais telefonu +37067119199.

Kas yra pirminis/tarpinis sandarumo testas?

Pirminis/tarpinis sandarumo testas nuo galutinio sandarumo testo skiriasi tuo, kad jis gali būti atliktas daug ankstyvesnėje namo statybų stadijoje, nei galutinis sandarumo testas ir yra naudingas tuo, kad padeda užtikrinti statybos darbų kokybę prieš atsiskaitant už padarytus darbus. Pavyzdžiui: jeigu stogo/perdangos apšiltinimo ir sandarinimo darbus atlieka vieni meistrai, o lubas montuos (gipso laikančiuosius profilius ir gipsą suks) kiti meistrai. Po perdangos sandarinimo darbų atliktas pirminis sandarumo testas atskleis ar gerai užsandarinta perdanga/stogas. Pirminio sandarumo testo metu nustatoma ar namas šiuo metu atitinka jo klasei keliamus sandarumo reikalavimus bei aptinkamos nesandarios jo vietos. Kad jau būtų galima daryti pirminį sandarumo testą, name turi būti atlikti šie darbai:

 • Įstatyti langai ir išorinio įėjimo durys.
 • Iš vidaus ištinkuotos sienos.
 • Išlietos grindys.
 • Užsandarinta perdanga/stogas.

Name esančius nesandarumus labai svarbu aptikti dar prieš vidaus apdailos darbus. Nesandarių vietų aptikimui naudojame tris priemonės:

Mūsų naudojamam profesionaliam termovizoriui pakanka vos ~ 5 °C laipsnių skirtumo tarp pastato vidaus ir išorės, kad pučiančių durų pagalba sukūrus teigiamą arba neigiamą slėgį pastato viduje, termovizoriaus ekrane pasimatytų nesandarios jo vietos.

Tai nepakeičiamas nesandarumų diagnostikos įrankis šiltuoju metų laiku, kai dėl temperatūrų skirtumo tarp pastato vidaus ir išorės nebūvimo, nesandarumų aptikti termovizoriumi neįmanoma.

Dūmų testas šiltuoju metų laiku - plačiai naudojamas nesandarių vietų ties langais ir išorinio įėjimo durimis aptikimui.

Kada rekomenduojama atlikti sandarumo testą?

Sandarumo testas naujos statybos metu atliekamas:

 • Siekiant gauti pastato A, A+ ar A++ klasės energinio naudingumo sertifikatą.
 • Prieš atliekant vidaus apdailą. Esant sandariai sumontuotiems durims ir langams, apšiltintam ir užsandarintam stogui, iš vidaus nutinkuotoms sienoms, išbetonuotoms grindims. Šio statybos etapo metu lengvai ir nesunkiai ištaisysite aptiktus pastato nesandarumus.
 • Bet kuriame vėlesniame statybos etape, siekiant kontroliuoti ir užtikrinti darbų kokybę.

Kitais atvejais sandarumo testas atliekamas:

 • Prieš perkant būstą. Sužinosite realią pastato sandarumo būklę ir problemines vietas.
 • Pastato viduje nesilaikant šilumai, ypač vėjuotą dieną. Sužinosite tikslias statinio vietas, pro kurias patiriami šilumos nuostoliai.
 • Prieš investuojant į pastato šiltinimą. Sužinosite į kur labiausiai verta nukreipti investicijas.
 • Esant didelėms šildymo sąnaudoms.

Kaip atliekamas sandarumo testas?

 • Prieš sandarumo testą išjungiamos ir užsandarinamos nuo oro patekimo iš lauko, pastato vėdinimo, šildymo ir oro kondicionavimo sistemos. Naujos statybos statiniuose užsandarinamos jų ertmės sienose.
 • Uždaromi visi langai, liukai ir išorinio įėjimo durys. Visos vidinės durys paliekamos praviros ir paremiamos.
 • Į išorines pastato duris įstatomos pučiančios durys.
 • Apskaičiuojamas pastato vidinis tūris, matuojama vidaus ir išorės temperatūra.
 • Sandarumo testas atliekamas dviem etapais. Pirmo etapo metu iš pastato traukiamas oras į lauką, antro etapo metu – į pastatą pučiamas oras iš lauko. Tuo metu kompiuteris atlieka koreliacinę analizę ir remdamasis oro srauto kieko, pratekančio per ventiliatorių, priklausomybe nuo sukelto slėgio pastato viduje, apskaičiuoja pastato sandarumo rodiklį n50.
 • Testo metu atliekame nesandarių statinio vietų paiešką. Naudojame termovizorių, dūmų generatorių ir oro srauto greičio matuoklį. Nesandarias vietas fiksuojame termovizoriumi, telefonu ir/arba pažymime kreidele.
 • Po testo 2-3 dienų bėgyje atsiunčiame Jums sandarumo bandymo protokolą ir jeigu užsisakote - termovizinio tyrimo ataskaitą.

Kokia yra sandarumo testo kaina?

Namo iki 200 kvadratinių metrų sandarumo testo kaina svyruoja nuo 120 Eur iki 200 Eur ir priklauso nuo sandarumo testo tipo. Sandarumo testai skirstomi į tris tipus:

 1. Sandarumo lygio nustatymas. Testo rezultatas - sužinosite koks Jūsų namo oro apykaitos koeficientas ir ar namas atitinka jo klasei (C, B, A, A+, A++) keliamus sandarumo reikalavimus. Bandymo protokolas neišduodamas, nesandarių vietų diagnostika neatliekama. Šio sandarumo testo kaina yra 120 Eur.
 2. Sandarumo lygio nustatymas su nesandarių vietų diagnostika. Viskas atliekama kaip ir pirmame testo tipe, tik papildomai atliekama nesandarių vietų diagnostika. Nesandarių vietų diagnostika atliekama oro srauto matuokliu bei dūmų generatoriumi. Oro srauto matuokliu patikrinamos ir sužymimos pastato ertmės, įtrūkimai ir kitos nesandarios vietos. Dūmų generatoriumi patikrinama langų kokybė, jų sumontavimo bei varčių užsidarymo sandarumas. Bandymo protokolas neišduodamas. Šio sandarumo testo kaina  yra 150 Eur.
 3. Sandarumo testas namo pridavimui išduodant protokolą. Testo metu specialia programa atliekamas sandarumo testas. Kelių dienų bėgyje po bandymo atsiųsime Jums sandarumo bandymo protokolą, kuris yra tinkamas namo energinio naudingumo sertifikavimui. Šio sandarumo testo kaina yra 200 Eur.

Daugiabučių namų, sandėlių ir kitų XXL objektų sandarumo testo kaina kiekvieną kartą derinama atskirai ir gali siekti nuo 300 Eur iki kelių tūkstančių Eur.

Sužinoti preliminarią testo kainą savo dydžio ir tipo namui galite apsilankę mūsų kainos skaičiuoklėje: Kainos skaičiuoklė, arba susisiekę su mumis telefonu +37067119199

Kada rekomenduojama atlikti >

Kaip atliekamas sandarumo testas >

D. U. K. Dažniausiai užduodami klausimai >

 

 

img_divider

Susisiekite dabar

Iškilo klausimų? Norite užsisakyti tyrimą? Mūsų specialistai visada pasiruošę Jus pakonsultuoti ir Jums padėti.

Nemokama konsultacija