fbpx

Apie sandarumo testą

Sandarumo testas – tai tyrimas, kurio metu nustatomas pastato sandarumo lygis ir aptinkamos nesandarios jo vietos. Namo sandarumas – vienas iš svarbiausių kokybiško ir ekonomiško namo rodiklių ir yra tiesiogiai susijęs su šildymo kaštais patiriamais žiemą. Sandarumo testas – šiuo metu moderniausias ir tiksliausias būdas aptikti statybos defektus ir įvertinant langų bei durų pagaminimo, užsidarymo ir sumontavimo kokybę. Testas atliekamas laikantis tarptautinio standarto LST EN ISO 9972:2015 “Šiluminės pastatų charakteristikos. Pastatų pralaidumo orui nustatymas. Ventiliatorinis slėgių skirtumo metodas”.

Kada rekomenduojama atlikti >

Kaip atliekamas sandarumo testas >

D. U. K. Dažniausiai užduodami klausimai >

Sandarumo testas atliekamas su pučiančių durų (angl. blower door) įranga. Teleskopinis metalinis durų rėmas yra įstatomas į vienas iš namo išorinio įėjimo durų, apgaubiamas orui nelaidžia skraiste, kurioje įstatomas galingas ventiliatorius. Ventiliatoriaus pagalba tarp namo vidaus ir išorės sukuriamas slėgio skirtumas ir kompiuterinės programos pagalba fiksuojami oro srauto pratekančio per ventiliatorių ir slėgio skirtumo tarp pastato vidaus ir išorės parametrai.

Sandarumo testas turi būti atlikas:

 • visų paskirčių naujai pastatytiems A, A+ ir A++ energinio naudingumo klasių pastatams.
 • C ir B klasės pastatams, kurių projektavimas ir (ar) statyba finansuojama Lietuvos
  Respublikos ir (ar) Europos Sąjungos biudžeto lėšomis;

C, B, A, A+ arba A++ energinio naudingumo klasės pastatai (jų dalys) turi būti
suprojektuoti, kad jų sandarumas pagal LST EN ISO 9972:2015 [3.19] sandarumo bandymo
sąlygų reikalavimus, esant 50 Pa slėgių skirtumui tarp pastato vidaus ir išorės, neviršytų jiems nustatytų verčių. Sandarumo testą, namo pridavimui, turi atlikti Nacionalinio akredituotos biuro akredituotos laboratorijos.

Namo sandarumo lygį apsprendžia namo oro apykaitos koeficientas n50 . Jis nusako, kiek kartų, per valandą, dėl name esančių nesandarumų pasikeičia visas jame esantis oras, prie 50 Pa slėgio skirtumų tarp pastato vidaus ir išorės. Oro apykaitos koeficientas yra santykinis dydis. Jis apskaičiuojamas oro kiekį kubiniais metrais per valandą (prie 50 Pa slėgių skirtumo tarp pastato vidaus ir išorės) dalinant iš vidinės pastato kubatūros.

Kada turi būti atliekamas sandarumo testas?

Sandarumo testas daromas baigtame statyti pastate, prieš atliekant pastato energinio naudingumo sertifikavimą. Labai svarbu sandarumo testą atlikti prieš sumontuojant lubas ar gipsines sienas, nes šioje statybų stadijoje dar lengva pašalinti aptiktus nesandarumus. Pastato sandarumas turi būti išmatuotas ne anksčiau nei vieni metai iki energinio naudingumo sertifikavimo.

Kokioje statybų stadijoje atliekamas galutinis sandarumo testas?

Galutinį sandarumo testą pastate galime atlikti, kai baigti visi statybos darbai, kurie gali pabloginti namo sandarumo lygį. Pavyzdžiui:

 • Gipso laikančiųjų profilių tvirtinimas prie perdangos per garo izoliacinę plėvelę gali pakenkti namo sandarumo lygiui.
 • Rekuperacinės sistemos ortakių tvirtinimas prie lubų ar išvedimas virš namo perdangos gali pakenkti namo sandarumo lygiui.
 • Natūralios ventiliacijos ortakio, gartraukio ortakio, dujų katilo kaminėlio, rekuperacinės sistemos oro iš lauko paėmimo ir šalinimo ortakių montavimo išorinėse sienose darbai gali pakenkti namo sandarumo lygiui.

Dėl tinkamos statybų stadijos atlikti sandarumo testą Jūsų name galite pasikonsultuoti su mūsų darbuotojais telefonu +37067119199.

Kas yra pirminis/tarpinis sandarumo testas?

Pirminis/tarpinis sandarumo testas nuo galutinio sandarumo testo skiriasi tuo, kad jis gali būti atliktas daug ankstyvesnėje namo statybų stadijoje, nei galutinis sandarumo testas ir yra naudingas tuo, kad padeda užtikrinti statybos darbų kokybę prieš atsiskaitant už padarytus darbus. Pavyzdžiui: jeigu stogo/perdangos apšiltinimo ir sandarinimo darbus atlieka vieni meistrai, o lubas montuos (gipso laikančiuosius profilius ir gipsą suks) kiti meistrai. Po perdangos sandarinimo darbų atliktas pirminis sandarumo testas atskleis ar gerai užsandarinta perdanga/stogas. Pirminio sandarumo testo metu nustatoma ar namas šiuo metu atitinka jo klasei keliamus sandarumo reikalavimus bei aptinkamos nesandarios jo vietos. Kad jau būtų galima daryti pirminį sandarumo testą, name turi būti atlikti šie darbai:

 • Įstatyti langai ir išorinio įėjimo durys.
 • Iš vidaus ištinkuotos sienos.
 • Išlietos grindys.
 • Užsandarinta perdanga/stogas.

Name esančius nesandarumus labai svarbu aptikti dar prieš vidaus apdailos darbus. Nesandarių vietų aptikimui naudojame tris priemonės:

Mūsų naudojamam profesionaliam termovizoriui pakanka vos ~ 5 °C laipsnių skirtumo tarp pastato vidaus ir išorės, kad pučiančių durų pagalba sukūrus teigiamą arba neigiamą slėgį pastato viduje, termovizoriaus ekrane pasimatytų nesandarios jo vietos.

Tai nepakeičiamas nesandarumų diagnostikos įrankis šiltuoju metų laiku, kai dėl temperatūrų skirtumo tarp pastato vidaus ir išorės nebūvimo, nesandarumų aptikti termovizoriumi neįmanoma.

Dūmų testas šiltuoju metų laiku - plačiai naudojamas nesandarių vietų ties langais ir išorinio įėjimo durimis aptikimui.

img_divider

Susisiekite dabar

Iškilo klausimų? Norite užsisakyti tyrimą? Mūsų specialistai visada pasiruošę Jus pakonsultuoti ir Jums padėti.